Steak ile en iyi giden hardal ve barbekü sosları

Bifteğin lezzeti için hiç kuşkusuz kullanılan sosların büyük önemi vardır.

Steak ile en iyi giden hardal ve barbekü sosları

Bifteğin lezzeti için hiç kuşkusuz kullanılan sosların büyük önemi vardır. Bu yazımızda biftek için kullanılan hardal ve barbekü sos çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Hardal bazlı mangal sosları kökenlerini Gürcistanda bulur ve biftek eti için mükemmel bir barbekü sosudur. Bu soslar, barbeküye lezzetli, ekşi bir tat ekler, ancak ızgarada harika bir tat bırakır. İyi bir hardal sosu size geleneksel domates bazlı barbekü soslarından mutlu bir an yaşatır.

Carolina usulü barbekü sosu

Bu barbekü sosu, Carolina tarzındadır ve hardal ve sirkeyi ilave keskin bir lezzetle birleştirir. İçinde bulunan üç biberden az miktarda vardır: siyah, beyaz ve kırmızı. Bunu biraz daha heyecan verici hale getirmek için bunlar arttırılabilir.

Hardal sosu

Hardal bazlı bu barbekü sosu, bütün konsepti yeni bir seviyeye taşıyor. Daha geleneksel elma sirkesi yerine balzamik sirke kullanarak daha zengin bir tat ve renk elde edilir.

Golden Carolina Barbekü Sos

Kıyılardan uzakta, Güney Carolina'da, Hardal barbekü sosunun ana maddesidir. Bu hardal sosu, özellikle tütsülenmiş et için tasarlanmıştır ve popülerlik kazanmıştır.

Georgia Hardal Sosu

Kuzey Gürcistan ve batı Carolinas, hardalla başlayan barbekü soslarıyla ünlüdür. Bu barbekü bölgesinin soslarının bu hali keskin ve tatlı bir tada sahiptir. Malzemeleri yavaşça kaynaştırmak bu sosu harika yapan şeydir.

Eski moda hardal sosu

Bu eski moda hardal tabanlı barbekü sosu, lezzetle doludur ve pek çok şey için mükemmeldir. Sıcağı bir dokunuşla ve göze çarpacak kadar tatlı ile güçlü bir hardal aroması elde edersiniz. Bu steak için mükemmel bir sos, aynı zamanda burger üzerinde harikadır.

Ballı Hardal Barbekü Sos

Çoğu hardallı mangal sosları standart hazırlanmış hardal kullanır. Bu, daha zengin bir hardal tadı vermek için Dijon hardalıyla başlar.

Klasik hardal barbekü sosu

Klasik bir hardal barbekü sosu, bu tarifi, herhangi bir tütsülenmiş veya ızgara etin üzerine bastırma sosu olarak kullanın. Geleneksel bir hardal sosu olarak, bu tarif steak için mükemmel ancak hemen hemen her şeyde eşit derecede iyidir.

Tatlı Hardal Sosu

Pekmez ve balın tatlılığından başlayarak, bu hardal barbekü sosu zengin ve lezzetlidir. Pratik olarak her şey için, özellikle de steak için mükemmeldir.