Protein Kaynağı

Tarihsel olarak, et evrimimizde önemli bir rol oynamıştır ve optimum beslenme, spor, kolaylık ve rahatlık için et yemeyi seçiyoruz.

Protein Kaynağı

Protein Olarak Kırmızı Et Ve Beslenme

Tarihsel olarak, et evrimimizde önemli bir rol oynamıştır ve optimum beslenme, spor, kolaylık ve rahatlık için et yemeyi seçiyoruz. Paleolitik kalıntılardan elde edilen kanıtlar, insanın et bazlı bir diyet yeme konusunda uzun bir geçmişi olduğunu göstermektedir. Av sahnelerini gösteren mağara çizimleri atalarımızın diyet ve yaşamları için etin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Et nedir?

'Et' terimi, biftek, eklem, küp küp ve kıyılmış et ve ayrıca “sakatat” olarak adlandırılan karaciğer ve böbrek gibi organları sağlayan kas dokusunu tanımlar. Kırmızı et, dana eti, ve kuzu etini içerir. İşlenmiş et, tuzlama, marine etme, havayla kurutma veya ısıtma gibi donmadan başka yöntemlerle de hazırlanır. Örneğin, jambon, pastırma, sosis, hamburger, salam, konserve sığır eti ve konserve et.

Sağlık için yararları

Kırmızı et, hepsi yaşamımız boyunca iyi bir sağlık için gerekli olan protein ve önemli mikro besinleri içerir. Sağlıklı dengelenmiş diyetlerin çoğu, yağsız eti, nişastalı karbonhidratlarla (kepekli yiyecekler dahil), bol miktarda meyve ve sebzeleri ve orta miktarda sütlü ve sütlü yiyecekleri içerecektir.

Protein

Kırmızı et, yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Protein, bakımı ve vücudun onarımı için esastır ve ayrıca enerji sağlayabilir. Kırmızı et, ortalama olarak 100 g için 20-24 g protein içerir. Pişmiş kırmızı et, her 100 g için 27-35 g protein içerir (pişmiş ağırlık). Kırmızı et, özellikle çinko ve demir gibi önemli bir mineral kaynağıdır. Kırmızı et, daha kolay emilen haem formunda bulunan toplam demir alımının yaklaşık % 17'sine katkıda bulunur. Çocuk doğurma çağındaki kadınların neredeyse % 50'sinde düşük demir alımları söz konusudur. Bazı çalışmalar, kırmızı etin diyet içine alınmasının, diyet demir alımları üzerindeki olumlu etkisini doğrulamıştır. Düşük çinko alımı, çocuklar ve bebekler gibi bazı nüfus grupları için de endişe kaynağıdır. Kırmızı et, demire benzer şekilde vücut tarafından kolayca emilen bir formda mevcut olan önemli miktarda çinko içerir.

Vitaminler

Kırmızı et, çeşitli B vitaminleri, özellikle B3 (niasin), B6 ve B12 vitaminleri gibi çeşitli vitaminleri içerir. B12 vitamini, yalnızca hayvansal kaynaklı gıdalarda doğal olarak bulunduğundan, et veya diğer hayvansal ürünleri tüketmeyen insanlar, yetersiz alımlara sahip olabilir.

Şişman

Bazı Batı ülkelerinde, kısmen yağ içeriği konusundaki endişelerden dolayı kırmızı et tüketimi azalmıştır. Bununla birlikte, hayvancılık ve kasaplık tekniklerinde son 40 yılda kaydedilen ilerlemeler karkas etinin yağ içeriğinde % 10-30 oranında bir düşüşe yol açmıştır. Bu, yağsız kırmızı etin yağ içeriğinin birçok tüketicinin düşündüğünden çok daha az olduğu anlamına gelir. Tipik olarak yağsız kırmızı etin toplam yağ içeriği 100 g başına 4-10 g arasındadır. Etin yağ içeriğini kuru kızartma veya ızgara gibi hazırlama ve pişirme yöntemlerini kullanarak ve görünür yağ etini keserek daha da azaltabiliriz. Kırmızı et hem doymuş hem de doymamış yağlar içerir. Aslında, yağsız sığır eti ve domuz eti doymuş yağdan daha fazla doymamış yağ içerir.