İade-i İtibar

Kırmızı et ve sağlık konusunu en güncel bilgilerle yeniden ele alıyoruz.

İade-i İtibar

En Sağlıklı Gıdalardan: Kırmızı Et

Tıp biliminin mühendislikten en belirgin farklarından birisi de kesin doğruların daha az olması.

Örneğin 1980'lerde başlayan yağ zararlıdır fikri pek çok kişinin işlenmiş karbonhidrata yönelmesine sebep oldu. Hemen her ürün etiketine konulan sıfır yağ etiketleriyle ürünlerin ne derecede sağlıklı olduğu vurgulanmaya başlandı.

Sonrasında şeker düşmanlığı baş gösterdi. Sıfır yağ yerini sıfır şeker'e bıraktı.

Sağlıklı bir hayat için kırmızı et yerine tavuk ve balık başta olmak üzere beyaz etlerin tercih edilmesi gerektiğine tutun, yumurtanın sağlıksız olduğuna kadar pek çok bilgi etrafımızda dolaştı.

Yağ Konusu

Kırmızı et sağlık ilişkisini daha iyi anlamak için sağlıklı gıdalarda bulunan üç ana yağ grubunu gözden geçirelim.

  • Doymuş Yağlar; Kırmızı ette bol miktarda bulunan yağ tipi. Kırmızı et yanında hindistan cevizi, peynir ve süt ürünlerinde de belirgin miktarda bulunmaktadır.
  • Tekli/Çoklu Doymamış Yağlar; Zeytin yağ ve çerezlerde (fındık, badem, fıstık) bol miktarda bulunan yağ tipi.
  • Omega Yağları; Balık ürünlerinde bol miktarda bulabileceğiniz yağ.

Kolestrol nedir?

Kolestrol vücudunuzun tüm hücrelerinde bulunan bir maddedir, yağ veya yağ çeşidi değildir. Kolestrol vücut için gereklidir. İhtiyaç olan kolestrolün bir kısmını karaciğer üretir, bir miktarını da gıdalardan alırsınız.

Yanlış bilinenlerden HDL ve LDL'ler

LDL kötü kolestrol, HDL iyi kolestrol olarak bilinse de durum böyle değildir. Her ikisi de kolestrol tipi değildir, kolestrol taşıyan parçacıklardır.

LDL, Low Density Lipoprotein, HDL High Density Lipoprotein olarak tanımlanan lipoproteinlerdir, taşıyıcılardır.

LDL, karaciğerden aldığı kolestrolü vücuda taşırken, HDL vücuttan aldığı kolestrolü karaciğere götürür.

Damar Tıkanıklığı

Tıkanıklık, LDL ile taşınan kolestrolün damarlara yapışması ile oluşmakta. Hal böyle olunca da LDL kötü bir üne sahip olmakta.

Doğruluğu kanıtlanmamış olsa da, kırmızı etin içerdiği yüksek doymuş yağ miktarının LDL miktarını yükselttiği, bunun da damar tıkanıklığına yol açabileceği günümüzde pek çok klasik beslenme uzmanı tarafından söylenegelmekte.

Güncel Durum

Yağ tüketiminin azaltılmış olmasına rağmen kalp krizi oranlarının hala yüksek seyretmesi konu hakkında daha detaylı araştırmalar yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Yapılan detaylı ve kapsamlı araştırmalar, doymuş yağ tüketimi ile kalp krizi ve damar tıkanıklığı arasında bir bağ olmadığını göstermekte.

Örneğin, 2014 yılında 659,298 kişi üzerinde yapılan bir araştırma doymuş yağ tüketimi ile kalp krizi arasında bir bağ olmadığını göstermekte.

Denge

Sağlıklı beslenmeyi en iyi ifade eden tek kelime dengedir.

Farklı besin gruplarını doğal oldukları sürece dengeli şekilde tüketmek sağlıklı beslenmeye atılan ilk adımdır diyebiliriz.

Haftada bir tüketerek kuzu veya dana ciğerden yüksek miktarda vitamin almaya özen gösterin.

Doğal beslenmiş hayvanlardan elde edilen dana veya kuzu etlerini tüketerek sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmeye çalışın.