En ünlü dana eti

Antrikot için en çok bilinen ve belki de tüketilen dana eti tanımı yanlış olmaz.

En ünlü dana eti

Wikipedia tanımıyla başlayalım. Antrikot nedir, nereden elde edilir?

Kaburga gözü (ribeye), kaburga bölümünden bir dana eti bifteğidir. Dana eti kaburga bölümü, altı ile on iki kaburgaya yayılır. Ribeye biftekleri çoğunlukla longissimus dorsi kasından oluşur, ancak kompleks ve spinalis kaslarını da içerir.

Wikipedia Rib eye steak

Oldukça teknik olan bu tanımı özetlersek; Antrikot dananın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan ettir diyebiliriz.

Pek çok kez tekrarlanan antrikot pişirme usulleri, iyi antrikot nasıl anlaşılır gibi popüler konuları atlayarak devam edelim.

Kemikli ve Kemiksiz Antrikot

Ülkemizde kemikli antrikota verdiğimiz isim dana pirzola. Yurtdışında kemikli antrikot rib steak , kemiksiz antrikot ribeye steak olaran anılmakta.

Kalite Düzeyi

Ette Mermerleşme Nedir konu başlığında aktardığımız bazı bilgileri özetleyelim.

Yağın toplanma şekli etin lezzetini belirler. Kalın yağ tabakasının kas etrafında toplanması eti sertleştirir. İnce yağ tabakasının mozaik şeklinde kas hücresi etrafında birikmesi eti yumuşatır.

Mermerleşmiş etler daha kolay çiğnenebilir, yumuşak, sulu ve lezzetlidir.

Çıralı antrikot olarak tanımladığımız birebir yukarıdaki tanıma uyan antrikottur.

Mangal veya Döküm Tava Öncesi Hazırlık

Antrikotu mangalda veya döküm tavada yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir kaç kritik konu var.

  • Etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Buzdolabından çıkardıktan sonra en az 2 saat oda sıcaklığında bekletin.
  • Pişirmeden hemen önce tuz ve karabiber ekleyin. Bu ikisi dışında baharat kullanmayın.
  • Sızma zeytinyağ yerine yanma derecesi daha yüksek riviera zeytinyağ kullanın. Zeytinyağ ile tuzu ve karabiberi ete yedirin.

Doğru Ateş

Tercihen döküm tava veya teflon tavada pişirecekseniz, tavayı en az 5 dakika yüksek ateşte ısıtın. Sonrasında çok az zeytinyağ dökün tavaya.

Manfalda pişirecekseniz elinizle ısıyı kontrol edin. Izgaradan üç parmak yukarıda elinizi en fazla beş saniye tutabilecek kadar ateş etkili olmalı.

Pişirdikten Sonrası

En çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi eti pişirdikten sonra iki dakika boyunca dinlendirmeniz. Acele edip hemen yemeyin.